Program Zilele Severinului 2022

Ora 17.00 Sala Gheorghe Anghel – Expoziția Arte Vizuale dedicată Zilelor Orașului Drobeta-Turnu Severin

06 – 08 mai 2022 CASTELUL ARTELOR
Expoziție de documente „PUBLICITATE COMERCIALĂ ÎN SEVERINUL DE ALTĂ DATĂ”
Organizatori: Direcția Județeană Mehedinți a Arhivelor Naționale Vineri,

6 mai 2022 SCENA I. C. BRĂTIANU
ZIUA MEHEDINȚIULUIPARADA PORTULUI POPULAR MEHEDINȚEAN

Ora 17:30 Orchestra „Cetinița” a Centrului Cultural „Nichita Stănescu”
Soliști vocali: PISTOL ALISIA, PUPĂZĂ DENISA, NICOLAI ANDREEA, JIANU ANDRADA, STEGARU ANDREEA, DUȚĂ DARIA, CIOTÂRLĂ BEATRICE, CIORTAN ANDREEA, PLOȘTINARU MELLORA, ISUF LUIZA, NICU ALEXANDRA, PÂRJAN MEDANA
Ansamblul Profesionist DANUBIUS al Centrului Cultural „Nichita Stănescu”
Soliști vocali: GEORGE VULCĂNESCU, MARIA USTUROI, OANA CASAPU, SĂNDICA FILIPESCU, LILIANA BUNCEANU, MARIOARA TRIȚĂ CRĂETE, CRISTINA CROITORU, IONUȚ IOVĂNEL, ANA MARIA ION OPRIȘAN, RODICA POPESCU, IONUȚ TUDORESCU, NINA PREDESCU, IONELA BĂDĂLAN, VASILE CIOBANU, ANGELA MAGHERU, ANICA GANȚU

Ora 20:00 Orchestra LĂUTARII MEHEDINȚIULUI a Palatului Culturii „Teodor Costescu” cu soliștii: IRINA ZOICAN, ADRIANA STOICAN, ANGELICA STOICAN, DELIA BARBU, ALINA MOȚI DRĂGHIA, MEDREGONIU MARIAN, EMILIA DOROBANȚU, NICULINA STOICAN

Ora 21:30 ANSAMBLUL MARIA TĂNASE din Craiova cu soliștii: MARIUS MĂGUREANU, LAVINIA POPA, LAVINIA BÎRSOGHE, MANUELA MOȚOCU, ANETA ȘIȘU, CRISTIAN BĂNĂȚEANU, LIVIU DICĂ, MARIANA IONESCU CĂPITĂNESCU, CONSTANTIN ENCEANU

Prezintă ADRIANA ȘTEFAN

SCENA CARREFOUR, orele 19:00 – 23:00
Ora 19.00 – DJ KuKy
Ora 20.00 – JEAN GAVRIL
Ora 21.00 – LORA LIVE BAND
Ora 22.00 – VUNK

Prezintă IRINA IULIANA DRĂGHIEA și COSTI BĂDEȚPALATUL CULTURII „TEODOR COSTESCU”
Ora 16:00 Sala VIRGIL OGĂȘANU – Simpozion „Primăvara Poeților”
Organizatori:
Centrul Cultural Nichita Stănescu
Societatea Scriitorilor Danubieni
Palatul Culturii Teodor Costescu Ora 17.00
– Colocviu: Poezie Religioasă
– Lansare de carte: Cartea Orașului Drobeta-Turnu Severin, Ed. Prier; Autor: Ileana Roman
TEATRUL SEVERINEAN. O istorie sentimentală, Ed. Haffman; Autor: Dan Șalapa
CUBUL DE NOAPTE – volum de poezie, Ed Haffman; Autor: Dan Șalapa.
Un aristrocat al culturii, monografie, Ed. Ains; Autori: Mihaela Albu, N.I. Herescu
Lansarea revistelor: Amfitrion, Răstimp și Hyperion
– Podium poetic

Sâmbătă, 7 mai

SCENĂ I. C. BRĂTIANU
Ora 18:30 Orchestra Profesionistă RAPSODIA VÂLCEANĂ a Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Vâlcea
Soliști vocali: MIOARA RAICA, RODICA NICOLESCU, CRISTINA UDREA, ANAMARIA IORGA, LUMINIȚA TĂNASIE, ANA MARIA CÎRJAN, IONELA PETRIA, IONELA NICOLAE
Ora 20:00 Ansamblul și Orchestra JIDVEI România cu: Junii și fetele de la Jidvei, BUCUR GABRIEL, ADAM AURELIAN, IVĂNUȘ ANDREI, AXENTE OVIDIU, ADAM RADU, URS ALEXANDRU, BLAGA NELUȚU, IOANA AGÎRBICEANU, RALUCA DULĂU, CĂTĂLINA FURDUI, HORBAT OANA, COSTEA DARIA, TUDOR CRISTINA, ADAM LORENA.
Invitați speciali: CIPRIAN ROMAN, MARIANA ANGHEL

Ora 21:30 Ansamblul BALADELE DELTEI – TULCEA
cu soliștii: GEORGETA NICHIFOR, LAURA MOCANIȚA, LAURA FERARU, COSTEL ATANASOF
soliști invitați: CONSTANTIN MĂGUREANU, RODICA MITRAN, CRISTINA TURCU PREDA, MATILDA PASCAL COJOCĂRIȚA și ȘTEFAN CIGU.Prezintă ADRIANA ȘTEFANSCENA CARREFOUR
Ora 19.00 – IST
Ora 20.00 – F. CHARM
Ora 21.00 – BASSKA
Ora 22.00 – IRINA RIMES

Prezintă IRINA IULIANA DRĂGHIEA și COSTI BĂDEȚPALATUL CULTURII „TEODOR COSTESCU”
Ora 09:00, Sala de spectacole // Concursul Naţional de dans modern „TROFEUL DROBETA”,

Ediția a X-a (Palatul Copiilor Drobeta-Turnu Severin)COLEGIUL NAȚIONAL ECONOMIC „THEODOR COSTESCU”

Ora 9.00, Sala de sport – CONCURS TENIS DE MASĂSCENA STRADA CRIȘAN – KIDS ZONE – PROGRAM DEDICAT COPIILOR
Ora 10.00 – 14.00 – ȘCOALA POPULARĂ DE ARTĂ A CENTRULUI CULTURAL NICHITA STĂNESCU
TEATRUL CORTINA

Duminică, 8 mai

SCENA I. C. BRĂTIANU

Ora 18.00 Concert susținut de ORCHESTRA SÂRBILOR DIN VLAȘCA cu soliștii: SARA PABLOVIC, NIKOLA PETRACOVIC, DAMIAN PACERIZOVIC și MARIANA GANȚU.
Ora 19.30 Ansamblul folcloric DOINA GORJULUI al Consiliului Județean Gorj cu soliștii: ILEANA MUSTĂCEL, SANDA ARGINT, VICTORIȚA LĂCĂTUȘU, ION DRĂGAN, GEORGIANA BÎRSAC, ADRIANA SOREANU, ALEXANDRA BLEAJE, ROBERTA CRINTEA, OLGUȚA BERBEC și REMUS NOVAC.
Ora 21.00 Orchestra LĂUTARII MEHEDINȚIULUI a Palatului Culturii „Teodor Costescu”
cu soliștii: GRUPUL „IZVORAȘUL” AL EPISCOPIEI SEVERINULUI ȘI STREHAIEI, ZORINA BĂLAN, MARCELA FOTA, ILEANA LĂCEANU, NICUȘOR IORDAN, NICU NOVAC.Prezintă ADRIANA ȘTEFAN

SCENA CARREFOUR

Ora 19.00 – K-LU
Ora 20.00 – GUESS WHO
Ora 21.00 – NANE
Ora 22.00 – GRASU XXLPrezintă IRINA IULIANA DRĂGHIEA și COSTI BĂDEȚSCENA STRADA CRIȘAN – KIDS ZONE – PROGRAM DEDICAT COPIILOROra 10.00 – 14.00 – PALATUL COPIILOR
TEATRUL CORTINA

794 total views, 2 views today


Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.