Ancuța Bobocel va reprezenta România la Rio de Janeiro. Echipa României și programul complet la Jocurile Olimpice

Participarea la Jocurile Olimpice de vară este obiectivul suprem al oricărui sportiv. Este întrecerea cu care s-ar putea identifica toată viaţa și, fără doar și poate, e încununarea tuturor eforturilor pe care le-a depus din momentul în care s-a apucat de sport. Ancuța Bobocel cunoaște cel mai bine sentimentul deoarece l-a trăit pe viu atât la Beijing (2008), cât și la Londra (2012). Ea va fi prezentă acum și la jocurile olimpice de la Rio, unde va concura la proba 3000 m obstacole.

Bobocel este cea mai valoroasă atletă din istoria judeţului nostru. Are nenumărate medalii internaționale, dar cel mai important titlul cucerit este de campioană europeană de tineret, în 2009, la Kaunas, în Lituania. La JO din 2008 şi 2012 s-a oprit de fiecare dată în semifinale.

 ancuta-bobocel

Echipa olimpica a Romaniei la JO de la Rio de Janeiro:

Atletism – Elena Daniela Cîrlan, Paula Claudia Todoran, Marius Viorel Ionescu, Nicolae Alexandru Soare – maraton; Andreea Arsine, Claudia Nicoleta Ştef, Ana Veronica Rodean – 20 km mars; Marius Iulian Cocioran, Narcis Ştefan Mihăilă – 50 km mars; Alina Rotaru – săritura în lungime; Elena Andreea Panţuroiu, Cristina Ioana Bujin, Marian Oprea – triplusalt; Florina Pierdevară – 800 m; Bianca Denisa Răzor – 400 m; Andrei Marius Gag – aruncarea greutăţii; Ancuţa Bobocel – 3000 m obstacole; Claudia Mihaela Bobocea – 800 m; Sanda Belgyan, Anamaria Ioniţă, Andreea Miklos, Adelina Dorina Pastor – stafeta 4×400 m

Box – Mihai Nistor (+ 91kg)

Canotaj – Constantin Adam, Vlad Dragoş Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Andrei Gonţaru – patru rame fără cârmaci; George Alexandru Palamariu, Cristi Ilie Pîrghie – doi rame; Laura Oprea, Mihaela Petrilă, Ioana Strungaru, Mădălina Bereş, Adelina Maria Bogus, Andreea Nicoleta Boghian, Roxana Gabriela Cogianu, Daniela Druncea, Iuliana Popa – opt rame cu cârmaci; Elena Lavinia Tarlea (cu Laura Oprea) – doi rame; Ionela Livia Lehaci, Gianina Elena Beleagă – dublu vasle categorie usoara

Ciclism – Serghei Ţvetcov

Gimnastica artistica –
Cătălina Ponor, Marian Drăgulescu, Andrei Vasile Muntean; Larisa Andreea Iordache (rezerva)

Haltere – Andreea Aanei (+75 kg), Florina Sorina Hulpan (69 kg), Dumitru Captari (77 kg), Gabriel Sîncrăian (85 kg)

Handbal – Valentina Neli Ardean Elisei, Aurelia Brădeanu, Florina Maria Chintoan, Laura Chiper, Melinda Anamaria Geiger, Oana Andreea Manea, Ionica Munteanu, Cristina Georgiana Neagu, Gabriela Perianu, Ibolya Gabriella Szucs, Camelia Hotea, Paula Claudia Ungureanu, Eliza Iulia Buceschi, Patricia Maria Vizitiu, Denisa Ştefania Dedu (rezerva), Maria Mădălina Zamfirescu (inlocuitor in caz de accidentare)

Judo – Corina Oana Căprioriu (57 kg), Andreea Ştefania Chiţu (52 kg), Elena Monica Ungureanu (48 kg), Ilie Daniel Natea (+100 kg), Loredana Ohâi (partener de antrenament), Mircea Alexandru Croitoru (partener de antrenament)

Lupte – Alin Alexuc Ciurariu (98 kg), Ion Iulian Panait (66 kg) – lupte greco-romane, Emilia Alina Vuc (48 kg), Ivan Guidea (57 kg) (Moldova), Albert Saritov (97 kg) (Rusia) – lupte libere

Natatie – Alin Coste, Robert Andrei Glinţă, Daniel Macovei, Marius Radu, Norbert Trandafir, Ana Iulia Dascăl

Scrima – Ana Maria Popescu (Brânză), Simona Cristina Gherman, Simona Pop – spadă individual şi echipe; Mălina Elena Călugăreanu – floreta individual, Tiberiu Alexandru Dolniceanu – sabie individual, Loredana Dinu (rezerva spada echipe)

Tenis –
Irina Camelia Begu, Monica Niculescu – simplu şi dublu, Cristina Andreea Mitu, Ioana Raluca Olaru – dublu, Horia Vlad Tecău, Florin Mergea – dublu,

Tenis de masa – Daniela Dodean Monteiro, Elizabeta Samara – simplu şi echipe, Bernadette Cynthia Szocs – echipe, Adrian Crişan, Ovidiu George Ionescu – simplu

Tir –
Alin George Moldoveanu – 10 m pusca aer comprimat

Gimnastica ritmica –
Ana Luiza Filiorianu – individual compus.

Programul complet al sportivilor romani la JO 2016

  • Este vorba de ora Braziliei. Romania are sase ore in fata Rio de Janeiro. Pentru a afla ora Romaniei, trebuie adaugate sase ore.

5 august – ora 20:00 – Ceremonia de deschidere – Maracana Stadium

6 august

Scrima – Popescu Ana Maria – spada individual – ora 9:00 – calificari – Carioca Arena 3, Barra
Scrima – Gherman Simona – spada individual – ora 9:00 – calificari – Carioca Arena 3, Barra
Scrima – Pop Simona – spada individual – ora 9:00 – calificari – Carioca Arena 3, Barra
Tenis de masa – Dodean Monteiro Daniela – simplu – ora 9:00 – tur 1 – Rio Centro, Pavilion 3
Tenis de masa – Samara Elizabeta – simplu – ora 9:00 – tur 1 – Rio Centro, Pavilion 3
Ciclism – Tvetcov Serghei – sosea –  ora 9:30 – finala – Flamengo Park, Fort Copacabana, Copacabana
Handbal – Romania – echipe feminin – ora 9:30 – faza grupelor    Future Arena, Barra de Tijuca
Tenis de masa – Crisan Adrian – simplu –  ora 9:45 – tur 1 – Rio Centro, Pavilion 3
Tenis de masa – Ionescu Ovidiu – simplu – ora 9:45 – tur 1 – Rio Centro, Pavilion 3
Judo – Ungureanu Monica – 48kg – ora 10:00 – calificari – Carioca Arena 2, Barra
Canotaj – Pirghie Cristi, Palamariu George 2- ora 10:30 – calificari    Lagoa Stadium, Copacabana
Gimnastica artistica – Dragulescu Marian – individual compus – ora 10:30 – calificari – Rio Olympic Arena, Barra
Gimnastica artistica – Muntean Andrei Vasile – individual compus 6-  ora 10:30 – calificari – Rio Olympic Arena, Barra
Tenis – Begu Irina – simplu – ora 10:45 – tur 1 – Olympic Tennis Center, Barra
Tenis – Niculescu Monica – simplu – ora 10:45 – tur 1 – Olympic Tennis Center, Barra
Tenis – Horia Tecau, Mergea Florin – dublu – ora 10:45 – tur 1    Olympic Tennis Center, Barra
Tenis – Irina Begu, Niculescu Monica – dublu –  ora 10:45 – tur 1    Olympic Tennis Center, Barra
Tenis – Olaru Raluca, Mitu Andreea – dublu – ora 10:45 – tur 1    Olympic Tennis Center, Barra
Judo – Ungureanu Monica – 48kg – ora 15:30 – recalificari si finale    Carioca Arena 2, Barra
Scrima – Popescu Ana Maria – spada individual – ora 16:00    semifinale si finala – Carioca Arena 3, Barra
Scrima – Gherman Simona – spada individual – ora 16:00 – semifinale si finala – Carioca Arena 3, Barra
Scrima – Pop Simona – spada individual – ora 16:00 – semifinale si finala – Carioca Arena 3, Barra
Handbal – Romania – echipe feminin – ora 19:50 – ROU vs. ANG    Future Arena, Barra de Tijuca

7 august

Tenis de masa – Dodean Monteiro Daniela – simplu – ora 9:00 – tur 2    Rio Centro, Pavilion 3
Tenis de masa – Samara Elizabeta – simplu – ora 9:00    tur 2    Rio Centro, Pavilion 3
Canotaj – Pirghie Cristi, Palamariu George 2- ora 9:30 – recalificari    Lagoa Stadium, Copacabana
Gimnastica artistica – Ponor Catalina – individual compus – ora 9:45    calificari – Rio Olympic Arena, Barra
Judo – Chitu Andreea – 52kg – ora 10:00 – calificari – Carioca Arena 2, Barra
Tenis de masa – Crisan Adrian – simplu – ora 10:00 – tur 2 – Rio Centro, Pavilion 3
Tenis de masa – Ionescu Ovidiu – simplu – ora 10:00 – tur 2 – Rio Centro, Pavilion 3
Canotaj – Oprea Laura, Tarlea Lavinia 2- ora 10:10 – calificari – Lagoa Stadium, Copacabana
Canotaj – Lehaci Ionela, Beleaga Geanina 2x c.u – ora 10:40    calificari – Lagoa Stadium, Copacabana
Tenis – feminin si masculin – simplu si dublu – ora 11:00 – tur 1    Olympic Tennis Center, Barra – cf. tragerii la sorti
Canotaj – Adam Constantin, Cozmiuc Marius, Gontaru Toader, Aicoboae Vlad 4- ora 12:00 – calificari – Lagoa Stadium, Copacabana
Inot – Glinta Robert – 100m spate – ora 14:14 – serii – Olympic Aquatics Stadium, Barra
Inot – Coste Alin, Macovei Daniel, Radu Marius, Trandafir Norbert    4x100m liber – ora 15:06 – serii – Olympic Aquatics Stadium, Barra
Judo – Chitu Andreea – 52kg – ora 15:30 – recalificari si finale    Carioca Arena 2, Barra
Tenis de masa – Dodean Monteiro Daniela – simplu – ora 18:00 – tur 3    Rio Centro, Pavilion 3
Tenis de masa – Samara Elizabeta – simplu – ora 18:00 – tur 3 – Rio Centro, Pavilion 3
Tenis de masa – Crisan Adrian – simplu – ora 20:00 – tur 3 – Rio Centro, Pavilion 3
Tenis de masa – Ionescu Ovidiu – simplu – ora 20:00 – tur 3 – Rio Centro, Pavilion 3
Inot – Glinta Robert – 100m spate – ora 23:06 – semifinala – Olympic Aquatics Stadium, Barra
Inot – Coste Alin, Macovei Daniel, Radu Marius, Trandafir Norbert    4x100m liber – ora 23:42 – finala – Olympic Aquatics Stadium, Barra

8 august

Tir sportiv – Moldoveanu Alin – pusca 10m a.c. –  ora 9:00 – calificari    Olympic Shooting Center
Canotaj – Oprea Laura, Tarlea Lavinia 2- ora 9:10 – recalificari    Lagoa Stadium, Copacabana
Canotaj – Lehaci Ionela, Beleaga Geanina 2x c.u – ora 9:20    recalificari – Lagoa Stadium, Copacabana
Judo – Caprioriu Corina – 57kg – ora 10:00 – calificari – Carioca Arena 2, Barra
Canotaj – Adam Constantin, Cozmiuc Marius, Gontaru Toader, Aicoboae Vlad 4- ora 10:20 – recalificari -Lagoa Stadium, Copacabana
Canotaj – Boghian Andreea, Cogianu Roxana, Bogus Adelina, Strungaru Ioana, Oprea Laura, Popa Iuliana, Petrila Mihaela, Beres Madalina, Druncea Daniela 8+ ora 10:30 – calificari – Lagoa Stadium, Copacabana
Tenis – Begu Irina – simplu – ora 10:45 – tur 2 – Olympic Tennis Center, Barra
Tenis – Niculescu Monica  – simplu – ora 10:45 – tur 2 – Olympic Tennis Center, Barra
Tenis – Horia Tecau, Mergea Florin – dublu – ora 10:45 – tur 2    Olympic Tennis Center, Barra
Tenis – Irina Begu, Niculescu Monica – dublu – ora 10:45 – tur 2    Olympic Tennis Center, Barra
Tenis – Olaru Raluca, Mitu Andreea – dublu – ora 10:45 – tur 2 – Olympic Tennis Center, Barra
Tir sportiv – Moldoveanu Alin – pusca 10m a.c. – ora 12:00 – finala    Olympic Shooting Center
Judo – Caprioriu Corina – 57kg – ora 15:30 – recalificari si finale    Carioca Arena 2, Barra
Tenis de masa – Dodean Monteiro Daniela – simplu – ora 16:00 – tur 4    Rio Centro, Pavilion 3
Tenis de masa – Samara Elizabeta – simplu – ora 16:00 – tur 4 – Rio Centro, Pavilion 3
Handbal – Romania – echipe feminin – ora 16:40 – BRA vs. ROU    Future Arena, Barra de Tijuca
Tenis de masa – Crisan Adrian – simplu – ora 17:00 – tur 4 – Rio Centro, Pavilion 3
Tenis de masa – Ionescu Ovidiu – simplu – ora 17:00 – tur 4 – Rio Centro, Pavilion 3
Inot – Glinta Robert – 100m spate – ora 22:30 – finala – Olympic Aquatics Stadium, Barra

9 august

Canotaj – Pirghie Cristi, Palamariu George 2- ora 9:50 – recalificari    Lagoa Stadium, Copacabana
Judo – Natea Daniel – plus 100kg – ora 10:00 – calificari – Carioca Arena 2, Barra
Tenis de masa – Dodean Monteiro Daniela – simplu – ora 10:00 – sferturi de finala – Rio Centro, Pavilion 3
Tenis de masa – Samara Elizabeta – simplu – ora 10:00 – sferturi de finala – Rio Centro, Pavilion 3
Tenis – Begu Irina – simplu – ora 10:45 – tur 3 – Olympic Tennis Center, Barra
Tenis – Niculescu Monica – simplu – ora 10:45 – tur 3 – Olympic Tennis Center, Barra
Tenis – Horia Tecau, Mergea Florin – dublu – ora 10:45 – sferturi de finala – Olympic Tennis Center, Barra
Box – Nistor Mihai – plus 91kg – ora 12:45 – tururi preliminarii – Rio Centro – Pavilion 6, Barra – reuniunea 1
Inot – Radu Marius – 100m liber – 13:00 – serii – Olympic Aquatics Stadium, Barra
Judo – Natea Daniel – plus 100kg – ora 15:30 – recalificari si finale    Carioca Arena 2, Barra
Tenis de masa – Crisan Adrian – simplu –  ora 16:00 – sferturi de finala    Rio Centro, Pavilion 3
Tenis de masa – Ionescu Ovidiu – simplu – ora 16:00 – sferturi de finala – Rio Centro, Pavilion 3
Box – Nistor Mihai – plus 91kg – ora 18:45 – tururi preliminarii – Rio Centro – Pavilion 6, Barra – reuniunea 2
Inot – Radu Marius – 100m liber – ora 22:00 – semifinala – Olympic Aquatics Stadium, Barra

10 august

Canotaj – Oprea Laura, Tarlea Lavinia 2- ora 8:30 – semifinala    Lagoa Stadium, Copacabana
Scrima – Calugareanu Malina – floreta individual – ora 8:30 – calificari    Carioca Arena 3, Barra
Canotaj – Lehaci Ionela, Beleaga Geanina 2x c.u – ora 8:50    semifinala – Lagoa Stadium, Copacabana
Canotaj  – Boghian Andreea, Cogianu Roxana, Bogus Adelina, Strungaru Ioana, Oprea Laura, Popa Iuliana, Petrila Mihaela, Beres Madalina, Druncea Daniela 8+ ora 9:50 – recalificari – Lagoa Stadium, Copacabana
Tenis de masa – Dodean Monteiro Daniela – simplu – ora 10:00 – semifinale – Rio Centro, Pavilion 3
Tenis de masa – Samara Elizabeta – simplu – ora 10:00 – semifinale    Rio Centro, Pavilion 3
Inot – Dascal Iulia – 100m liber – ora 10:04 – serii – Olympic Aquatics Stadium, Barra
Tenis – Begu Irina – simplu – ora 10:45 – sferturi de finala – Olympic Tennis Center, Barra
Tenis – Niculescu Monica – simplu – ora 10:45 – sferturi de finala    Olympic Tennis Center, Barra
Tenis – Horia Tecau, Mergea Florin – dublu – ora 10:45 – semifinala    Olympic Tennis Center, Barra
Tenis – Irina Begu, Niculescu Monica – dublu – ora 10:45 – sferturi de finala – Olympic Tennis Center, Barra
Tenis – Romania – dublu mixt – ora 11:00 – tur 1 – Olympic Tennis Center, Barra
Handbal – Romania – echipe feminin – ora 11:30 – ROU vs. MNE    Future Arena, Barra de Tijuca
Haltere – Hulpan Florina – 69kg – ora 12:30 – finala – Rio Centro – Pavilion 2, Barra
Scrima – Dolniceanu Tiberiu – sabie individual -ora 12:45 – calificari    Carioca Arena 3, Barra
Canotaj – Adam Constantin, Cozmiuc Marius, Gontaru Toader, Aicoboae Vlad 4- ora 15:30 – semifinala – Lagoa Stadium, Copacabana
Gimnastica artistica – Muntean Andrei Vasile – individual compus – ora 16:00 – finala – Rio Olympic Arena, Barra
Gimnastica artistica – Dragulescu Marian – individual compus – ora 16:00 – finala – Rio Olympic Arena, Barra
Scrima – Calugareanu Malina – floreta individual – ora 17:30 – semifinale si finala – Carioca Arena 3, Barra
Scrima – Dolniceanu Tiberiu – sabie individual – ora 18:30 – semifinale si finala – Carioca Arena 3, Barra –  ora 19:50 loc 3-4; ora 20:45 loc 1-2
Haltere – Captari Dumitru – 77kg – ora 19:00 – finala – Rio Centro – Pavilion 2, Barra
Tenis de masa – Dodean Monteiro Daniela – simplu -ora 20:30 – finale    Rio Centro, Pavilion 3
Tenis de masa – Samara Elizabeta – simplu – ora 20:30 – finale – Rio Centro, Pavilion 3
Inot – Dascal Iulia – 100m liber – ora 22:12 – semifinala – Olympic Aquatics Stadium, Barra
Inot – Radu Marius – 100m liber – ora 22:57 – finala – Olympic Aquatics Stadium, Barra

11 august

Scrima – Popescu Ana Maria, Gherman Simona, Dinu Loredana, Pop Simona – spada echipe –  ora 9:00 – calificari – Carioca Arena 3, Barra
Canotaj – Pirghie Cristi, Palamariu George 2- ora 10:00 – finala    Lagoa Stadium, Copacabana
Tenis de masa – Crisan Adrian – simplu – ora 10:00 – semifinale – Rio Centro, Pavilion 3
Tenis de masa – Ionescu Ovidiu – simplu – ora 10:00 semifinale – Rio Centro, Pavilion 3
Tenis – Olaru Raluca, Mitu Andreea – dublu – ora 12:00 – semifinala    Olympic Tennis Center, Barra
Tenis – Begu Irina – simplu – ora 12:00 – semifinala – Olympic Tennis Center, Barra
Tenis – Niculescu Monica – simplu – ora 12:00 – semifinala – Olympic Tennis Center, Barra
Tenis – Irina Begu, Niculescu Monica – dublu – ora 12:00 – semifinala    Olympic Tennis Center, Barra
Tenis – Romania – dublu mixt – 12:00 – sferturi de finala – Olympic Tennis Center, Barra
Inot – Trandafir Norbert – 50m liber – ora 13:00 – serii – Olympic Aquatics Stadium, Barra
Scrima – Popescu Ana Maria, Gherman Simona, Dinu Loredana, Pop Simona – spada echipe – ora 13:15 – semifinale – Carioca Arena 3, Barra
Gimnastica artistica – Ponor Catalina – individual compus – ora 16:00 – finala – Rio Olympic Arena, Barra
Scrima – Popescu Ana Maria, Gherman Simona, Dinu Loredana, Pop Simona – spada echipe – ora 17:00 – finale – Carioca Arena 3, Barra – ora 17:00 loc 3-4; ora 18:30 loc 1-2
Tenis de masa – Crisan Adrian – simplu – ora 20:30 – finale – Rio Centro, Pavilion 3
Tenis de masa – Ionescu Ovidiu – simplu – ora 20:30 – finale – Rio Centro, Pavilion 3
Inot – Trandafir Norbert – 50m liber – ora 22:00 – semifinala – Olympic Aquatics Stadium, Barra

12 august   

Canotaj – Lehaci Ionela, Beleaga Geanina 2x c.u – ora 10:00 – finala    Lagoa Stadium, Copacabana
Tenis de masa – Dodean Monteiro Daniela, Samara Elizabeta, Szocs Bernadette – echipe – ora 10:00 – tur 1 – Rio Centro, Pavilion 3
Canotaj – Oprea Laura, Tarlea Lavinia 2- ora 10:40 – finala – Lagoa Stadium, Copacabana – finala A
Canotaj – Adam Constantin, Cozmiuc Marius, Gontaru Toader, Aicoboae Vlad 4- ora 11:00 – finala – Lagoa Stadium, Copacabana    finala A
Tenis – Horia Tecau, Mergea Florin – dublu – ora 12:00 – finala    Olympic Tennis Center, Barra – sesiunea 12:00-20:00
Tenis – Romania – dublu mixt – ora 12:00 – semifinala Olympic Tennis Center, Barra
Inot – Trandafir Norbert – 50m liber – ora 13:00 – finala – Olympic Aquatics Stadium, Barra
Handbal – Romania – echipe feminin – ora 14:40 ROU vs. ESP    Future Arena, Barra de Tijuca
Haltere – Sincraian Gabriel – 85kg – ora 19:00 – finala – Rio Centro – Pavilion 2, Barra

13 august

Atletism – Bujin Cristina – triplusalt -ora 9:40 – calificari gr. A si B    Olympic Stadium
Atletism – Panturoiu Elena Andreea – triplusalt – ora 9:40 – calificari gr. A si B – Olympic Stadium
Tenis de masa – Dodean Monteiro Daniela, Samara Elizabeta, Szocs Bernadette – echipe – ora 10:00 – sferturi de finala – Rio Centro, Pavilion 3
Atletism – Bobocel Ancuta – 3000m obstacole – ora 10:05 – calificari    Olympic Stadium
Canotaj – Boghian Andreea, Cogianu Roxana, Bogus Adelina, Strungaru Ioana, Oprea Laura, Popa Iuliana, Petrila Mihaela, Beres Madalina, Druncea Daniela 8+ ora 10:40 – finala – Lagoa Stadium, Copacabana
Atletism – Razor Bianca – 400m – ora 11:00 – tur 1 – Olympic Stadium
Tenis – Simona Halep – simplu – ora 12:00 – finala – Olympic Tennis Center, Barra
Tenis – Begu Irina – simplu – ora 12:00 – finala – Olympic Tennis Center, Barra
Tenis – Niculescu Monica – simplu – ora 12:00 – finala – Olympic Tennis Center, Barra
Box – Nistor Mihai – plus 91kg – ora 13:00 – tururi preliminarii – Rio Centro – Pavilion 6, Barra – reuniunea 1
Box – Nistor Mihai – plus 91kg – ora 19:00 – tururi preliminarii – Rio Centro – Pavilion 6, Barra – reuniunea 2

14 august

Atletism – Cirlan Elena Daniela – maraton – ora 9:30 – finala    Sambodromo & Olympic Stadium
Atletism – Todoran Paula – maraton – ora 9:30 – finala – Sambodromo & Olympic Stadium
Tenis – Irina Begu, Niculescu Monica – dublu – ora 12:00 – finala    Olympic Tennis Center, Barra
Tenis – Romania – dublu mixt – ora 12:00 – finala – Olympic Tennis Center, Barra
Tenis – Olaru Raluca, Mitu Andreea – dublu – ora 12:00 – finala    Olympic Tennis Center, Barra
Gimnastica artistica – Dragulescu Marian – sol – ora 14:00 – finala    Rio Olympic Arena, Barra
Gimnastica artistica – Muntean Andrei Vasile – sol – ora 14:00 – finala    Rio Olympic Arena, Barra
Gimnastica artistica – Ponor Catalina – sarituri -ora 14:45 – finala    Rio Olympic Arena, Barra
Gimnastica artistica – Muntean Andrei Vasile – cal – 15:30 – finala    Rio Olympic Arena, Barra
Handbal – Romania – echipe feminin – ora 16:40 – NOR vs. ROU    Future Arena, Barra de Tijuca
Haltere – Aanei Andreea – plus 75kg – ora 19:00 – finala – Rio Centro – Pavilion 2, Barra
Tenis de masa – Dodean Monteiro Daniela, Samara Elizabeta, Szocs Bernadette – echipe – ora 19:30 – semifinala – Rio Centro, Pavilion 3    semifinala a doua va fi in 15.08 ora 10:00
Atletism – Donisan Mihai – inaltime – ora 20:30 – calificari gr. A si B    Olympic Stadium
Atletism – Razor Bianca – 400m –  ora 20:35 – semifinala – Olympic Stadium
Atletism – Bujin Cristina – triplusalt – ora 20:55 – finala – Olympic Stadium
Atletism – Panturoiu Elena Andreea – triplusalt – ora 20:55 – finala    Olympic Stadium

15 august     

Atletism – Oprea Marian – triplusalt – ora 9:30 – calificari gr. A si B    Olympic Stadium
Atletism – Bobocel Ancuta – 3000m obstacole – ora 10:25 – finala    Olympic Stadium
Gimnastica artistica – Ponor Catalina – barna –  ora 14:40 – finala    Rio Olympic Arena, Barra
Gimnastica artistica – Dragulescu Marian – sarituri – ora 15:30 – finala    Rio Olympic Arena, Barra
Gimnastica artistica – Muntean Andrei Vasile – sarituri – ora 15:30 – finala – Rio Olympic Arena, Barra
Atletism – Razor Bianca – 400m – ora 22:45 – finala – Olympic Stadium

16 august    

Atletism – Oprea Marian – triplusalt –  ora 9:50 – finala – Olympic Stadium
Handbal – Romania – echipe feminin – ora 10:00 – sferturi de finala    Future Arena, Barra de Tijuca
Lupte greco-romane – Alexuc Ciurariu Alin – 98kg – ora 10:00 – calificari si recalificari – Carioca Arena 2, Barra
Lupte greco-romane – Panait Ion Iulian – 66kg – ora 10:00 – calificari si recalificari – Carioca Arena 2, Barra
Tenis de masa – Dodean Monteiro Daniela, Samara Elizabeta, Szocs Bernadette – echipe – ora 11:00 – finale – Rio Centro, Pavilion 3    finala pentru locurile 1-2 incepe la ora 19:30
Box – Nistor Mihai – plus 91kg – 16-Aug – ora 12:45 – sferturi de finala    Rio Centro – Pavilion 6, Barra – reuniunea 1
Gimnastica artistica – Muntean Andrei Vasile – paralele – ora 14:00    finala – Rio Olympic Arena, Barra
Gimnastica artistica – Ponor Catalina – sol – ora 14:45 – finala – Rio Olympic Arena, Barra
Lupte greco-romane – Alexuc Ciurariu Alin – 98kg – ora 16:00 – finala    Carioca Arena 2, Barra
Lupte greco-romane – Panait Ion Iulian – 66kg – ora 16:00 – finala    Carioca Arena 2, Barra
Box – Nistor Mihai – plus 91kg – ora 18:45 – sferturi de finala – Rio Centro – Pavilion 6, Barra – reuniunea 2
Atletism – Donisan Mihai – inaltime – ora 20:30 – finala – Olympic Stadium
Atletism – Rotaru Alina – lungime – ora 21:05 – calificari gr. A si B    Olympic Stadium

17 august   

Lupte libere – Vuc Emilia Alina – 48kg – ora 10:00 – calificari si recalificari – Carioca Arena 2, Barra
Atletism – Bobocea Claudia – 800m – ora 10:55 – tur 1 – Olympic Stadium
Atletism – Pierdevara Florina – 800m –  ora 10:55 – tur 1 – Olympic Stadium
Lupte libere – Vuc Emilia Alina – 48kg – ora 16:00 – finala Carioca Arena 2, Barra
Atletism – Rotaru Alina – lungime – ora 21:15 – finala – Olympic Stadium

18 august  

Atletism – Gag Andrei – greutate – ora 9:55 – calificari gr. A si B    Olympic Stadium    
Atletism – Toader Rares Andrei – greutate – ora 9:55 – calificari gr. A si B – Olympic Stadium
Handbal – Romania – echipe feminin – ora 15:30 – semifinale – Future Arena, Barra de Tijuca – SF 2 – 20:30
Atletism – Gag Andrei – greutate – ora 20:30 – finala – Olympic Stadium
Atletism – Toader Rares Andrei – greutate – ora 20:30 – finala    Olympic Stadium
Atletism – Bobocea Claudia – 800m – ora 21:15 semifinala – Olympic Stadium
Atletism – Pierdevara Florina – 800m – ora 21:15 – semifinala    Olympic Stadium

19 august     

Atletism – Cocioran Marius – 50km mars –  ora 8:00 finala – Pontal & Olympic Stadium
Atletism – Mihaila Narcis Stefan – 50km mars – ora 8:00 – finala    Pontal & Olympic Stadium
Lupte libere – Guidea Ivan – 57kg – ora 10:00 – calificari si recalificari    Carioca Arena 2, Barra
Gimnastica ritmica – Filiorianu Ana Luiza – individual compus – ora 10:20 – calificari – Rio Olympic Arena, Barra
Atletism – Arsine Andreea – 20km mars – ora 14:30 – finala – Pontal & Olympic Stadium
Atletism – Rodean Ana Veronica – 20km mars – ora 14:30 – finala    Pontal & Olympic Stadium
Atletism – Stef Claudia – 20km mars – ora 14:30 – finala – Pontal & Olympic Stadium
Box – Nistor Mihai – plus 91kg – ora 15:00 – semifinala – Rio Centro – Pavilion 6, Barra
Lupte libere – Guidea Ivan – 57kg – ora 16:00 – finala – Carioca Arena 2, Barra
Atletism – Belgyan Sanda, Ionita Anamaria, Miklos Andrea, Pastor Adelina – 4x400m – ora 20:40 – serii – Olympic Stadium

20 august  

Gimnastica ritmica – Filiorianu Ana Luiza – individual compus – ora 15:20 – finala – Rio Olympic Arena, Barra
Handbal – Romania – echipe feminin – ora 15:30 – finala – Future Arena, Barra de Tijuca – loc 3-4, ora 11:30
Atletism – Bobocea Claudia – 800m – ora 21:15 – finala – Olympic Stadium
Atletism – Pierdevara Florina – 800m –  ora 21:15 – finala – Olympic Stadium
Atletism – Belgyan Sanda, Ionita Anamaria, Miklos Andrea, Pastor Adelina – 4x400m – ora 22:00 – finala – Olympic Stadium

21 august   

Lupte libere – Saritov Albert – 97kg – ora 8:30 – calificari si recalificari    Carioca Arena 2, Barra
Atletism – Soare Nicolae – maraton – ora 9:30 – finala – Sambodromo & Olympic Stadium
Atletism – Ionescu Marius – maraton –  ora 9:30 – finala – Sambodromo & Olympic Stadium
Lupte libere – Saritov Albert – 97kg – ora 14:25 – finala – Carioca Arena 2, Barra
Box – Nistor Mihai – plus 91kg – ora 15:15 – finala – Rio Centro – Pavilion 6, Barra
Ceremonia de inchidere – 21-August – 20:00 – Maracana Stadium.

* Echipa de handbal feminin a Romaniei:
Ardean Elisei Valentina, Bradeanu Aurelia, Buceschi Eliza, Manea Oana, Munteanu Ionica, Neagu Cristina, Perianu Gabriela, Szucs Gabriella, Tanasie Ana Maria, Vizitiu Patricia, Ungureanu Paula, Chiper Laura, Chintoan Florina, Geiger Melinda. Dedu Denisa – rezerva.

1,620 total views, 5 views today


Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată.